Mitovi o kuvanju: Razbijamo najčešće zablude.

Kulinarski mitovi, Kuvanje, Saveti za kuvanje, Osnovne tehnike

Mitovi o kuvanju: Razbijamo najčešće zablude.

Kuhanje je umetnost, ali je i oblast puna mitova i zabluda koje se prenose s kolena na koleno. Sigurno ste čuli da ne treba dodavati so u vodu pre nego što provri ili da je prženje na maslinovom ulju nezdravo. Ali, da li su ove tvrdnje istinite? Danas razotkrivamo najčešće mitove o kuvanju i donosimo vam prave odgovore.

Najčešći mitovi o kuvanju

Da li ste spremni da razbijemo neke od najčešćih kulinarskih mitova? Evo nekoliko zabluda koje su svi čuli, ali možda nisu tačne:

1. Mit: Ne treba dodavati so pre nego što voda provri

Istina: Ovaj mit je prilično rasprostranjen, ali zapravo ne postoji naučna osnova za ovu tvrdnju. So možete dodati vodi u bilo kom trenutku – pre ili nakon što provri. So zapravo pomaže da se voda brže zagreje, pa nema razloga da čekate.

2. Mit: Prženje na maslinovom ulju je loše

Istina: Ovo je jedan od najčešćih mitova. Iako maslinovo ulje ima nižu tačku dimljenja od nekih drugih ulja, savršeno je sigurno za prženje, sve dok ga ne pregrejete. Koristite maslinovo ulje za blago prženje na srednjoj temperaturi i uživajte u njegovim hranljivim sastojcima.

3. Mit: Alkohol u kuvanju potpuno ispari

Istina: Iako se često misli da alkohol potpuno ispari tokom kuvanja, istina je da mali deo alkohola uvek ostane, čak i nakon dužeg kuvanja. Međutim, količina je toliko mala da obično ne predstavlja problem, ali ne očekujte da će 100% alkohola nestati.

4. Mit: Stari hleb je najbolji za pravljenje tost hleba

Istina: Iako se često misli da je stari hleb bolji za tost, zapravo je svež hleb bolji izbor. Svež hleb će dati hrskaviji spoljašnji sloj, dok će unutrašnjost ostati mekša. Stari hleb je bolji za pravljenje prezli ili pudinga od hleba.

5. Mit: Testenina treba da se ispere nakon kuvanja

Istina: Ispranje testenine nakon kuvanja je nepotrebno, osim ako je koristite u hladnim jelima poput salata. Kada isperete testeninu, uklanjate skrob koji pomaže sosu da se bolje uhvati za testeninu. Zato je bolje ostaviti je kako jeste i odmah dodati sos.

Kratka priča: Kako sam shvatio da mitovi nisu uvek tačni

Kada sam počinjao da kuvam, uvek sam prao testeninu nakon kuvanja jer sam mislio da tako treba. Nakon što sam saznao da ispiranje uklanja skrob koji pomaže sosu da se bolje uhvati, promenio sam tehniku. Od tada su moja pasta jela mnogo ukusnija, a sos je uvek lepo prijanjao za testeninu.

Koje mitove o kuvanju ste čuli?

Da li ste i vi čuli neki kulinarski mit koji vam nije izgledao uverljivo? Podelite sa nama svoje mitove i saznanja u komentarima ispod. Možda zajedno otkrijemo još zanimljivih istina!

Zaključak

Kuhanje je puno mitova koji često zbunjuju, ali istina je da su mnogi od njih samo zastarele ili netačne tvrdnje. Sa ovim znanjem, možete sa sigurnošću kuvati i primenjivati prave tehnike u svakodnevnoj pripremi jela. Sledeći put kad čujete neki mit, zapitajte se da li je zaista istinit!

Komentari:

Morate biti ulogovani da biste komentarisali! Prijavite Se